SharePoint Framework (SPFx) Development Ortamı Hazırlama

0
SharePoint Framework (SPFx)

Visual Studio ya da kendi development environment kullanarak SharePoint Framework SPFx ile geliştirme yapabilirsiniz ve günümüz teknolojisini yakalamak adına Mac, Linux ve Windows işletim sistemi fark etmeksizin.

Bu adıma geçmeden önce SharePoint ortamını hazırlamanızı gerekmektedir. Bir önceki makalemizdeki SharePoint Framework (SPFx) SharePoint Ortamı Hazırlama ile ilgili adımları gerçekleştiriniz.

Developer Tool Yüklenmesi

NodeJS Yükleme

İlk olarak NodeJS LTS version 8 yükleyiniz. Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız, msi installers kullanarak çok kolay bir şekilde yükleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.Eğer önceden NodeJS kurulu ise “node -v” ile hangi sürüme sahip olduğunuzu kontrol ediniz. LTS versiyonunu kullanıldığından emin olunuz.Eğer Mac kullanıyorsanız, best practices olarak homebrew kullanmanız önerilmektedir.

NodeJS’in iki LTS sürümü mevcuttur. 8. ve 10. SharePoint Framework SPFx için NodeJS’nin desteklenen LTS sürümü 8.x’dir ve 
https://nodejs.org/en/download/releases/ adresinden indirilebilirsiniz. 9.x veya 10.x sürümlerinin şu anda SharePoint Framework SPFx ile developmentı desteklememektedir.

SharePoint 2016 için On-Premises ortamınız üzerinde development yapmak istiyorsanız, NODE_NO_HTTP2 = 1 ortam değişkenini tanımladığınızdan emin olmanız gerekmektedir, aksi takdirde local workbench üzerinde sorun yaşayabilirsiniz.

Code Editor Yükleme

Client-Side development yapabilmeniz için herhangi bir code editor ya da IDE kullanabilirsiniz. Microsoft teknolojileri kullandığımız için Visual Studio Code öneriyoruz.

Yeoman ve Gulp Yükleme

Yeoman web uygulaması geliştirirken kullanılan kütüphane (bootstrap, jquery vb.), araç (gulp, bower vb.) ve dosya yapısı benzerlik göstermekte. Bu nedenle her proje için aynı yapıyı kurmak zaman alacağından dolayı Microsoft yeni framework üzerinde Yeoman ile kullanarak bize hazır bir yapı (scaffolding) sunmaktadır.

Gulp kısaca bir “javascript görev çalıştırıcısıdır (javascript task runner)”. Gulp bize neler sunmaktadır?

  • Script ve Style dosyalarınızı küçültür,
  • Dosyalarınızı birleştirir,
  • Ön Belleği Temizler,
  • Test ve optimizasyon kullanmak için (SPFx ile oluşturduğumuz projelerimizi paketler, SharePoint’e yükler vs.)

Lokalinize global olarak Yeoman ve Gulp yüklemek için aşağıdaki kod bloğunu çalıştırınız.

npm install -g yo gulp

Yeoman SharePoint Generator Yükleme

Yeoman SharePoint web part generator hızlıca SharePoint Client-Side development için gerekli ortamı hazırlamanıza yardımcı olmaktadır.

SharePoint Framework SPFx Yeoman generator global olarak kurmak için aşağıdaki kod bloğunu çalıştırınız.

npm install -g @microsoft/generator-sharepoint

SharePoint Framework SPFx Yeoman generator farklı sürümlerini yüklemek ve farklı projeleriniz arasında geçiş yapmak isterseniz, lokal olarak kurmanız gerekmektedir. Lokal olarak yüklemek için aşağıdaki kod bloğunu çalıştırınız.

npm install @microsoft/generator-sharepoint --save-dev

Opsiyonel Araçlar (Tools)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.